Tento týždeň je párny (4. týždeň)

Kontakty

Tento týždeň je párny (4. týždeň)

KOLO

Prečo vzniklo KOLO?

Hlavné mesto, uvedomujúc si potrebu zníženia negatívnych dopadov odpadového hospodárstva na životné prostredie, schválilo na svojom mestskom zastupiteľstve v marci 2021 „Stratégiu nakladania s odpadmi v meste Bratislava s cieľom prechodu na obehové hospodárstvo pre roky 2021 – 2026”. V rámci novej Stratégie si mesto určilo ako jeden z cieľov v oblasti odpadového a obehového hospodárstva mať aspoň jedno mestské reuse centrum. Centrum malo formou pravidelných podujatí alebo stálej prevádzky v pravidelných intervaloch zbierať a poskytovať veci na opätovné použitie, a predchádzať tak vzniku odpadu.

Kedy bola otvorená prevádzka KOLO?

KOLO – Bratislavské centrum opätovného použitia sme spolu s hlavným mestom otvorili v októbri 2022. V máji 2023 zasiahol prevádzku požiar, ktorý zničil vybavenie prevádzky, sklad a všetky predmety určené na opätovné použitie. Brány KOLO sme opätovne otvorili 11. 11. 2023. V obnovenom priestore pribudla oddychová zóna so sedacími vakmi od WAKIVAKY z recyklovaných bannerov OLO, stabilný SWAP rastlín a dielňa na opravu poškodených vecí.

Čo je vlastne reuse centrum?

Reuse centrum je miesto, kde dostávajú funkčné, zachovalé a stále hodnotné predmety druhú šancu. V zahraničí sa bežne vyskytujú prevádzky ponúkajúce pre jedných nepotrebné, no pre druhých stále použiteľné veci. Pochádzajú od ľudí, ktorí sa ich chceli zbaviť, ale namiesto toho, aby ich vyhodili, ich dávajú k dispozícii ľuďom, ktorým by sa mohli zísť. Reuse centrá fungujú aj u našich susedov vo Viedni, v Prahe či v Brne.

Čo je hlavným cieľom KOLO?

Cieľom KOLO je predchádzať vzniku odpadu, podporiť cirkulárnu ekonomiku v Bratislave a vytvoriť osvetovo-kreatívny priestor pre všetkých, ktorým záleží na životnom prostredí. Vytvorili sme nielen stabilné centrum opätovného použitia, ale aj priestor otvorený všetkým, ktorí sa zaujímajú o udržateľnosť a ďalšie environmentálne témy. Chceme, aby sa z tohto miesta stal „hub” podobne zmýšľajúcich ľudí s úprimným záujmom o životné prostredie. Okrem možnosti získať veci na ďalšie použitie sa v jeho priestoroch organizujú aj edukačné a inšpiratívne podujatia či kreatívne workshopy.

K čomu okrem darovania a získavania predmetov slúži KOLO?

  • Predchádzaniu vzniku odpadu, a tým k znižovaniu množstva produkovaného odpadu,

  • opätovnému použitiu vecí a predĺženiu ich životnosti,

  • vzniku zdieľanej dielne za účelom opráv vecí,

  • organizácii workshopov v rámci tém cirkulárnej ekonomiky (upcycling, oprava vecí, trash art),

  • organizácii prednášok pre širokú verejnosť,

  • podpore neziskového sektora – organizácií, ktoré pomáhajú sociálne slabším a znevýhodneným skupinám obyvateľstva,

  • spolupráci s komerčným sektorom,

  • spolupráci s občanmi, ktorí sú na trhu práce znevýhodnení, pri opravách a prevádzke KOLO,

  • vybudovaniu komunitného centra pre stretávanie sa v rámci rôznych záujmových skupín podporujúcich cirkulárnu ekonomiku.

Ako prebieha preberanie vecí, ktoré do KOLO prinesiem?

Vyškolený personál skontroluje stav predmetov a v prípade, že sú veci v poriadku, prevezme ich a zaeviduje do skladových priestorov KOLO. V prípade, ak veci, ktoré návštevník prinesie, nespĺňajú podmienky prijatia – sú nekompletné, nefunkčné alebo veľmi poškodené, presmeruje návštevníka na Zberný dvor Ružinov, ktorý sa nachádza v blízkosti KOLO na Starej Ivanskej ceste 2. Tento Zberný dvor je určený pre fyzické osoby – nepodnikateľov, ktorí sú zapojení do zberu komunálneho odpadu v Bratislave.

Môžem priniesť predmety, ak nemám trvalý pobyt v Bratislave?

Áno, KOLO môžu navštíviť aj obyvatelia z okolia Bratislavy a z celého Slovenska. Musíte však priniesť len veci, ktoré KOLO prijíma – ak budete mať veci, ktoré nemôžeme prebrať, na susedný Zberný dvor ich odovzdať nemôžete, pretože nemáte trvalý pobyt v Bratislave.

Veci do KOLO sa odovzdávajú zdarma alebo za ne dostanem aj peniaze?

Predmety na ďalšie použitie sa odovzdávajú bezodplatne, neodkupujeme ich.

Kto určuje odporúčané príspevky za predmety, ktoré sú ponúkané v KOLO?

Výšku príspevku do verejnej zbierky určuje vyškolený personál prevádzky KOLO, v prípade potreby ju konzultujeme s kvalifikovanými odborníkmi.

Akým spôsobom môžem „zaplatiť“?

Príspevok do verejnej zbierky môžete uhradiť pri pokladni platobnou kartou alebo v hotovosti.

Sumy za predmety sú presne stanovené alebo môžem „zjednávať“?

Výška príspevkov je rozdelená do viacerých kategórií podľa hodnoty daných predmetov. Z času na čas sa v KOLO objavia aj predmety vyššej hodnoty, ktoré sú označené tzv. ,,pevnými cenami“. Konečnú sumu potvrdia kolegovia pri pokladni.

Čo sa stane s peniazmi, ktoré sa za získané veci vyzbierajú?

Všetky vyzbierané peniaze sú evidované ako príspevky do verejnej zbierky. Nezisková organizácia KOLO vyhlásila verejnú zbierku s transparentným osobitným účtom zriadeným pre túto zbierku, ktorý je vedený v SLSP. Výťažok bude použitý na účel zbierky – ochranu a tvorbu životného prostredia. Rozhodnutie o zápise do registra verejných zbierok informačného systému verejnej správy sú zhromaždené na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ↗︎. Pre vyhľadanie zbierok treba pri právnickej osoby oprávnenej vykonávať zbierku zadať KOLO n.o.. Samostatný účet s verejnou zbierkou má prevádzka KOLO v Ružinove aj KOLO v Karlovej Vsi.

Prečo sú niektoré knihy a iné predmety za „symbolický príspevok“?

Niektoré predmety, ktoré sú opotrebovanejšie, ale stále plnia svoj účel, posúvame na ďalšie použitie za zlomok ceny. Rovnako postupujeme pri veciach, ktorých máme na sklade väčšie množstvo, napríklad pri hrnčekoch.

Ako môžem využiť službu KOLO Taxi?

Prostredníctvom našej stránky máte možnosť objednať si službu KOLO Taxi za 35 eur s DPH. Cena zahŕňa dopravu, naloženie a odvoz predmetov do KOLO.